Лаконос насіння Америка США
В упаковці 5 насіння
Фітолакка серед екзотичних культур, які можна зустріти в наших садах, набула найбільшої популярності. Інша назва фітолакії - лаконос американський. Це одна з найсуперечливіших рослин сучасності. У літературі та в Інтернеті про нього можна знайти цілком протилежні відомості. Одні автори стверджують, що рослина дуже отруйна, інші пропонують використовувати її з лікувальною метою і навіть у їжу. Думки поділяються як щодо властивостей лаконоса. Існує плутанина і в назвах. Лише одне не викликає сумніву: рослина приголомшливо декоративна. Ви ще не бачили лаконосів? Будемо знайомитися.
Лаконос це багаторічник із сімейства Лаконосних, латиною фітолакка (Phytolaccaceae). Рід налічує близько 35 видів. Серед них є трав'янисті, ліаноподібні та навіть деревні види. Вважається, що у російських садах вирощують лаконос американський (Phytolacca americana). Родом він із Східної Америки. За іншими відомостями, у нас росте ягідний лаконос (P. acinosa, або P. esculenta), який помилково називають американським. Квітки цих видів дуже схожі. Вони дрібні, білі, зібрані у суцвіття як свічок. А різниця у формі плодів. У лаконоса ягідного вони складаються з 710 сегментів і нагадують ожину. Лаконос американський має гладкі круглі плоди і пензлі, що поникають. Лаконіс трав'яниста багаторічна рослина. На батьківщині сягає трьох метрів заввишки. У наших умовах трохи скромніше. Але "скромним" його не назвеш. Потужний кущ привертає увагу здалеку. Велике листя, товстий стовбур, білі суцвіття свічки. А восени лаконос чинить просто фурор. Ягоди стають чорними, блискучими, а стебла яскраво-малиновими. Це поєднання надає рослині екзотичного вигляду. Нічого подібного в нашій природі немає. Іноді качан лаконоса порівнюють зі щупальцями восьминога або іншої заморської істоти. Але рослина дуже мирна. Пригнічує інші культури, тільки якщо посаджено дуже близько. Лаконіс декоративний з весни до осені. Після зими рослина прокидається пізно, але потім вражає своїм буйним зростанням. Вже на початку літа кущик кріпак виглядає привабливо. До середини літа він досягає метрової висоти, і на ньому утворюються суцвіття. Розпускаються вони поступово та довго зберігають декоративність. Свою назву фітолакка одержала від грецького слова phyton (рослина) та латинського lacca (сік, лак). Темні плоди містять сік, що має буряково-малиновий колір. У давнину його застосовували для фарбування виробів з шерсті і шовку. Також використовували як чорнила для листа. Стадії в'яне квітів у лаконоса немає. Відцвітаючи, вони не псують вигляду рослини. Одночасно зав'язуються плоди, і "свічки" з білих стають зеленими. У цей момент кущ нагадує гігантський канделябр, який прикрашений листям. Поступово кінці стебел набувають рожевого відтінку, а потім яскраво-малинового. Товсті стебла ніби "накачані" живительним соком. У серпні плоди чорніють і блищать, як лаковані. Починається найефективніший період декоративності. Одночасно на рослині і квіти, і ягоди, і нові бутони. Восени лаконосу немає рівних. Серед в'яне рослин він виглядає розкішним красенем.
ДОГЛЯД ЗА ЛАКОНОСОМ?
Незважаючи на свій екзотичний вигляд, лаконос досить невибагливий. Росте на будь-якому ґрунті, але віддає перевагу пухким, окультуреним. Максимальний ефект досягає на сонячному місці. Непогано росте й у півтіні, лише ягоди дозрівають пізніше. Коріння лаконоса потужне і глибоке. Завдяки цьому він стійкий до посухи. Однак без поливу в спеку в нього в'януть листя Зимостійкість рослини досить висока. Підмерзання трапляються лише у суворі зими або після морозів без снігу. Рослина буде вдячна, якщо на зиму ви прикриєте коріння торфом, компостом або сухим листям.
ЯК ВИРОЩУВАТИ ЛАКОНОС
Сіяти лаконос можна відразу після збирання, не очищаючи насіння від м'якоті. Сходять вони дружно. Молоді сходи вимагають прополювання. Коли рослини підростуть, бур'яни ним вже не перешкода. На постійне місце рослини пересаджують, поки вони ще дрібні. Тільки не скупіться. Залишайте найкращі сіянці, решту видаляйте. Враження справить і один кущ, а для невеликого саду цього достатньо. У більш зрілому віці стрижневий корінь погано переносить пересадку. Тому місце для лаконоса потрібно вибирати дуже ретельно, з урахуванням майбутніх габаритів. При хорошому догляді рослина легко виростає до двох метрів у висоту та близько метра у діаметрі. Його місце на задньому плані квітника або на газоні, щоб він не затіняв інші рослини. Сходи ростуть швидко, зацвітають на 2-3 роки. Найсильніші екземпляри можуть зацвести і в перший рік. Догляд полягає в поливах. На бідних ґрунтах кущ можна підгодувати. Якщо грунт досить родючий, підживлення не потрібне. Хвороби та шкідники лаконос не вражають, обприскувань він не вимагає. Восени, після заморозків, листя на стеблах в'яне, а кисті з плодами ще деякий час тримають форму. Надземну частину зрізають, а коріння вкривають листям. У квітні мульчу відгрібають і чекають на появу паростків. Навіть якщо рослина підмерзла, не варто зневірятися і перекопувати ґрунт. Лаконос часто відновлюється та відростає заново. Щоб місце не порожніло, посійте якийсь однорічник, наприклад, ешольцію. Потужній рослині ці квіти не завадять.
Отруйний АБО ЇЖОВИЙ ЛАКОНОС?
Головна цінність лаконоса – його декоративний вигляд. Але практичні садівники завжди запитують: "Чи їстівні ягоди?"
Щодо цього є двояка думка. Перше: плоди дуже отруйні. Друге: плоди мають лікувальні властивості і в невеликій кількості їх можна їсти. І ту, й іншу думку автори підтримують яскравими прикладами. У першому варіанті описують випадки важкого отруєння з задишкою та збоєм серцевого ритму. У другому варіанті говорять про чудове зцілення від гіпертонії, коли людина з'їдала всього по дві ягідки в день.
То де ж правда? Розглянемо кілька доводів і зробимо висновки.
1. Отруйні властивості лаконоса доведені вченими, причому отруйні частини рослини, від коріння до плодів.
2. Зміст отрути в тканинах збільшується зі зростанням рослини. Максимальна кількість накопичується, коли у стебел з'являється малиновий колір, а ягоди потемніли, але ще не дозріли.
3. Найбільшою мірою отруйні властивості виявляються у дикорослих рослин на батьківщині. Окультурені рослини, в інших кліматичних умовах, стають менш отруйними. Нерідко вони дуже втрачають отруйні якості.
4. При термічній обробці та бродінні отруйні речовини частково руйнуються. Це підтверджує відомості, що ягодами підфарбовують вино та компоти. При цьому ніхто не отруюється (щоправда, плодів беруть невелику кількість).
5. Як говорив Парацельс: "Все є отрута і всі ліки. Тільки доза робить ліки отрутою та отрутою ліками". Практично це означає, що в малих дозах лаконос можна застосовувати з лікувальною метою. Нині такі дози називають гомеопатичними. Одна, дві ягоди на день не завдадуть шкоди, але можуть принести користь. Говорять, це допомагає від гіпертонії. (Але дозу перевищувати не можна!)
6. Сприйнятливість до отруйних речовин у всіх людей різна. Деяким може бути погано від двох ягід. Тому займатися самолікуванням треба дуже обережно!
7. Діти гірше дорослих переносять отруєння. Дочекайтеся, доки вони виростуть і зрозуміють, що ягоди їсти не слід. Тільки після цього садіть у себе лаконос. Які зробимо висновки? Рослина дуже декоративна, але отруйна. Отруйні властивості не виявляються, якщо не є плоди жменями. Садіть лаконос у декоративних цілях. Такий імпозантний кущ прикрасить будь-яку ділянку Якщо хочеться витягти з рослини користь, застосовуйте її зовнішньо. Спиртові настої з коріння та листя допомагають від радикуліту та болів у суглобах.
Основні атрибути | |
---|---|
Країна виробник | США |
- Ціна: 48 ₴