Петрушка гігантела насіння Голландія
В упаковці 10 насінин
Здавалося б, посадка петрушки справа нехитра, і все ж таки потрібно знати деякі правила, при дотриманні яких якість її буде найкращою, а врожай максимальним.
Портрет рослини
Цей дворічний коренеплід входить у сімейство зонтичних, і відомий практично будь-якій людині. Його зелене, сильно розсічене листя на довгих черешках зібране в розетку біля основи потовщеного кореня схожого на веретено.
Петрушка цвіте на другий рік вирощування у червні, а плоди з двома насінням збирають протягом серпня та вересня. Вони добре зберігають свою схожість три роки.
Посадка та вирощування петрушки - тонкощі
- Ця культура чудово переносить холод. Насіння може проростати при температурі близько 2 градусів Цельсія, а вже дорослі рослини спокійно витримують 8-9 градусів морозу. Якщо взимку снігу випадає достатньо, то коріння зберігається у землі навіть за умов середньої смуги.
- Петрушка вважається вологолюбною рослиною, але її абсолютно не можна висаджувати на важких ґрунтах із надмірним зволоженням. Занадто велика кількість води у землі викликає пожовтіння листя. При нестачі вологи коренеплоди і листя стають жорсткішими.
- Місця для цього рослини вибирають на добре освітлених ділянках, оскільки в затінку у них зупиняється зростання та розвиток, зменшуються розміри коренеплодів.
- Найкраще для цієї культури підходить пухка водопроникна земля із середньою кількістю поживних речовин. Бажано, щоб попередниками петрушки були буряки, огірки, картопля чи кабачки.
- Грядки для посадки готують ретельно. Перекопування проводять на глибину в 40 см і вибирають усі бур'яни.
- Важливо! Не можна вносити свіжі органічні добрива в землю на грядах, оскільки це допомагає розгалуженості коріння.
Як посадити петрушку
Коли сіяти петрушку
Посадка, а вірніше - посів петрушки можна проводити пізно восени або взимку (якщо дозволяє клімат), за два тижні до того, як промерзне грунт.
Навесні південних регіонах насіння кидають у землю з початку квітня, а в нечорноземній зоні – після 15 квітня.
Щоб отримати листову петрушку, дуже рано потрібно виростити розсаду в касетах. На час посадки на постійне місце їй має бути від 20 до 30 днів.
Технологія посадки
- (перегній, листова земля) із розрахунку 2-3 кг на м2. Бажано під кореневі сорти петрушки внести золу (від 60 до 100 г на м2).
- Для того щоб насіння проросло швидко, його за пару днів перед посівом замочують у теплій воді, щоб вони набрякли. Потім підготовлене насіння промивають і злегка обсушують. Швидкому проростанню насіння може допомогти обробка в розчині гумату калію, епіну, мікроелементів або інших стимуляторів зростання протягом 3-8 годин.
- Петрушку висівають у звичайні ряди на глибину близько 1-1,5 см. Відстань між рядами може змінюватися від 25 до 40 см.
- Усю поверхню грядок добре мульчують тонким шаром компресу, що перепрів, або торфу.
Після появи сходів
Перші рослини з'являються на 15-20 день.
А коли на сіянці утворюється 2 або 3 справжні листочки сходи проріджують так, щоб між рослинами кореневих сортів було від 4 до 6 см, а між листовими сортами – від 2,5 до 3,5 см. Але якщо через два або три тижні ряди виявляться знову загущеними, слід влаштувати проріджування ще раз.
Варто пам'ятати, що спочатку сіянці потребують постійного поливу і регулярного видалення бур'янів. Обов'язково потрібно стежити за тим, що поверхня землі не висихала повністю, а залишалася злегка вологою.
Для швидкого та інтенсивного зростання петрушку потрібно підгодовувати після кожного проріджування. Підійде для цього практично будь-яке добриво з повним набором елементів (азотом, калієм та фосфором). У 10 літрах води розчиняють 30 г добрив і поливають гряди.
Прибирання та зберігання
- Зелене листя петрушки можна починати зривати вже з середини літа, але з кожного куща беруть по 2 або 3 гілочки. Для продовження зрізання листя гряди з петрушкою накривають дугами, які покриті нетканими матеріалами (агріл, лутрасил) або плівкою.
- Час збирання коренеплодів настає наприкінці жовтня. Їх викопують вилами. Урожай потрібно зберігати у приміщенні з температурою від 1 до 3 градусів Цельсія, при цьому коренеплоди обов'язково присипають зволоженим піском. Також їх можна зберігати в овочевому відділенні холодильника у пакетах із поліетилену.
- Ще коренеплоди можуть зберігатися у ґрунті. Перед зимівлею у таких рослин зрізають зелені гілочки на висоті близько 10 см і засипають листовим перегноєм або торф'яною крихтою, що сильно перепрів. Такі грядки призначаються для отримання ранньої зелені.
Вигонка
Сорти кореневої петрушки чудово підходять для вигонки в кімнаті в холодну пору. У контейнери та ящики висаджують середнього розміру коренеплоди, які засипають ґрунтом по кореневу шийку, а потім виставляють на утеплену лоджію, балкон або підвіконня.
Корисні властивості петрушки
У зеленому листі петрушки багато корисних речовин, таких як мікроелементи, вітаміни (К, РР, Е, В), а також каротин і вітамін С. У коренеплодах дуже багато вуглеводів, цукрів та рослинних жирів. Ефірні олії, які є і в листі і в коренеплодах, надають ніжного приємного смаку і привабливого аромату.
Зелень петрушки допомагає у профілактиці авітамінозу, підтримує імунітет та бореться із запаленнями. Цей овоч допомагає за різних набряків, оскільки виводить зайву рідину з організму.
Зелень використовують у різних стравах, як у свіжому, так і у висушеному вигляді. Коренеплоди ж здебільшого кладуть у бульйони та супи.
Трохи про хвороби та шкідників
Особливої шкоди цій культурі завдають такі захворювання як:
- церкоспороз,
- фомос,
- хибна борошниста роса,
- біла гнилизна і
- іржа.
Іржа
Зазвичай іржа з'являється на нижній частині листя у вигляді коричнево-жовтуватого здуття, але з часом такі плями розростаються і забарвлюються в темно-коричневий відтінок. Рослини, уражені цим захворюванням, швидко жовтіють та всихають.
Щоб уникнути іржі потрібно дотримуватися сівозміни. На одному місці вирощувати петрушку можна кілька років, але якщо рослина захворіла, то на цьому місці її не повинно бути чотири роки. Як профілактика насіння перед посівом прогрівають при температурі 50 градусів протягом півгодини, а потім дають охолонути повністю.
Хибна борошниста роса
Хибна борошниста роса утворює жовті плями будь-якої форми, але в нижній частині листя утворюється наліт білого кольору. Особливо часто це захворювання проявляється при великій кількості опадів та загущених пагонах.
Заходами боротьби з хибною борошнистою росою є боротьба з бур'янами, дотримання норм висіву насіння, сівозміна, а також знезараження насіння у воді при температурі 50 градусів протягом 20 хвилин.
Серед шкідників петрушки варто виділити таких комах як:
- морквяна листоблошка,
- селера муха,
- парасолькова моль і
- морквяна муха
Морквяна листоблошка
Морквяна листоблошка особливо небезпечна для сіянців та молодих рослин. Дорослі листоблошки та його личинки харчуються соком листя, у результаті листя скручуються і в'януть.
Для боротьби з цими комахами використовують тютюновий пил або табазол. Ними обробляють молоді сходи петрушки у разі цього шкідника. Обов'язковим є щорічне перекопування ґрунту (навесні та влітку), а також регулярне розпушування протягом усього сезону.
Муха селери
Личинки мухи селери виїдають тканини листя, залишаючи після цього ходи-міни коричневого кольору. Вони переносять зиму у ґрунті.
Для боротьби використовують обробку деревною золою. Також обов'язковим є регулярне розпушування ґрунту та знищення бур'янів поруч із посівами.
Основні атрибути | |
---|---|
Країна виробник | Голландія |
Культура | Петрушка |
Тип продукції | Посівний (насіння) |
- Ціна: 43 ₴